Razgovaraju Eugen Jakovčić, aktivista Centra za suočavanje s prošlošću Documenta iz Zagreba, i BrankoTodorović, predsjednik Helsinškog odbora Republike Srpske.
KARABEG: Nedavno je u delu Sarajeva, koje pripada Republici Srpskoj, postavljena ploča u znak sećanja na dan kada je Ratko Mladić izvršio smotru jedinica koje su granatirale Sarajevo i ubijale civile. I tu je bila prisutna crkva. Protojerej stavrofor Srpske pravoslavne crkve, Vojislav Čarkić, osveštao je tu ploču i tom prilikom rekao da će Mladić ući u panteon srpskih vođa.
BRANKO TODOROVIĆ: Ideologije koje su podržavale i osmišljavale ratne zločine nisu poražene. Veliki broj protagonista iz vremena rata i danas se nalazi na vrlo važnim pozicijama - i u policiji, i u vojsci, i u pravosuđu, i u parlamentima. S tih pozicija oni opstruišu istrage ratnih zločina, a same zločine relativiziraju i instrumentalizuju naročito u vrijeme predizbornih kampanja.
KARABEG: Milorad Dodik je juna prošle godine svedočio u Haškom tribunalu kao svedok odbrane Radovana Karadžića. Zašto Dodik to radi?
TODOROVIĆ: Dodik procjenjuje da najveći broj građana u Republici Srpskoj gleda na Karadžića i Mladića kao na nacionalne junake i da je za njega, kao predsjednika Republike Srpske, veoma profitabilno da podilazi tim potencijalnim glasačima, jer za nekoliko mjeseci slijede izbori.
JAKOVČIĆ: Aprila 2011 . mi smo, nakon prvostupanjske presude generalima Gotovini i Markaču, napravili istraživanje sadržaja Dnevnika, središnje informativne emisije Hrvatske radio-televizije. Naš generalni zaključak je da su u toj emisiji, kao i u drugim informativnim emisijama, u potpunosti izostali iskazi žrtava koji su dati tokom haškog suđenje Gotovini i Markaču, opisi njihova stradanja, kao i dokumentarni snimci kojima se to stradanje ilustrira. Javnost je, dakle, ostala potpuno uskraćena za objektivnu sliku stradanja Srba tijekom i nakon "Oluje".
TODOROVIĆ: Ubijanje i uništavanje drugih smatralo se ne samo nekažnjivim nego i prihvatljivim i poželjnim, pa se veliki broj onih koji su učestvovali u zločinima nakon rata pitao zašto nas sada žele suditi za nešto na šta su nas tako zdušno podsticali. Mi danas u Republici Srpskoj imamo
potpuno ignorisanje i obezvrjeđivanje žrtava i istovremeno glorifikaciju zločinaca i njihovih porodica i saradnika.
KARABEG: Ako niko neće da prizna svoje zločine, možemo li se nadati da će ikada biti pomirenja na ovim prostorima?
JAKOVČIĆ: Proces suočavanja sa prošlošću uopće nije lagan. Svi mi zajedno moramo ponijeti taj teret da se ne bi dogodilo ovo o čemu vi govorite. Ne smijemo taj teret ostaviti budućim generacijama.
TODOROVIĆ: Jedino spasonosno rješenje bilo bi kada bi EU, kao preduslov za inegracione procese zemalja regiona, postavila zahtjev da se one suoče sa istinom o prošlom ratu I osude ratne zločince. Bez toga I dalje će nam se dešavati da se slavi povratak osuđenih ratnih zločinaca.
(Most radija Slobodna Evropa)
No comments:
Post a Comment