Friday, November 04, 2011

Kolike su mirovine/penzije u Europi?


...PA POMAŽI GRČKU!

*************
Izgleda da kriza Evropske Unije izazvana ekonomskom krizom u Grckoj, Portugaliji, Spaniji, Itialiji...., poteskoce da se dodje do rjesenja koja ce zadovoljiti sve apetite, otpori u zemljama clanicama protiv gasenja pozara kod komsije koristenjem vlastite vode, i jos mnogo toga vezano za sve to, poticu ljude da porede, da gledaju preko tarabe, da gledaju sta sami imaju...
Tako je vjerovatno i doslo do ove slike na kojoj su dati podaci o penzijama u zemljama Evrope.
Da li su podaci tacni - ja ne znam. Ali je veoma indikativno da je penzija u Grckoj preko 1.000 eura (ako je podatak tacan) , da se u Grckoj u penziju ide, mislim sa 60 godina (o tome smo ranije pisali!).
Indikativno je i to da se bas sada, kad se u Evropi jos dogovara pod kojim uslovima "izvlaciti" Grcku, kada je u Grckoj veliki otpor uslovima tog "izvlacenja", objavljuju ovi podaci.
Mislim da tacne i provjerene podatke o stanju u Evropi ( kao i svugdje) treba objavljivati. Treba znati sta ujedinjena Evropa ( u politickom i ekonomskom smislu) donosi i odnosi i onima koji su vec u njoj i onima koji su nedavno usli, kao i onima koji tek treba da udju; sta donosi i odnosi, bogatima, a sto siromasnima u njoj.
Mislim da je ta Evropa jos uvijek nepoznanica za vecinu. Ne znajuci odgovore na sva ta pitanja, usudicu se da ipak imam misljenje, i reci cu da je za zemlje bivse Jugoslavije izbor izmedju Evrope i van-Evrope, zapravo izbor izmedju teskog zivota siromasnog rodjaka pored palate bogatog rodjaka od koga ocekujes da ti da posao i plati za odradjeni posao. Bez Evrope neces dobiti taj posao. Druga opcija je zivot u potpunoj izolaciji.
Ima li se zapravo izbora? Koliko ce Grcku kostati pomoc Evrope? Mogu li Grci zapravo bez Evrope? Zele li oni to? Zele li Evropljani Grcku sa njihovim dugom, navikama, penzijama...?
Koliko god odgovori na ova i mnoga druga pitanja izgledaju teski, oni se veoma lako mogu predvidjeti.
Grcka ce, ako treba i referendumom, potrvrditi da prihvata uslove koje EU postavlja, jer nema alternativu.
Evropa ce "izvlaciti" Grcku iz duga, jer ostaviti je da tone u haos, nije opcija.  Haos u Grckoj proizvesce i haos u Evropi, ne samo ekonomski, vec i politicki.
U sadasnjem sistemu vrijednosti, politickih, ekonomskih, monetarnih, pravnih, etickih, kulturnih i svih drugih, ni jedna strana nema alternativu. I jednoj i drugoj strani sadasnji sistem vrijednosti na kojima pociva Evropa ali i svijet, veze ruke i nudi samo jednu opciju.
Sve je unaprijed definisamo, jedino je pitanje cijene za koju ce se uciniti neki potezi.
Sve ovo sto se odnosi na Grcku i ostale zemlje UE, primjenljivo je i na druge zemlje.
Ostaje pitanje, koliko dugo ce rjesenja primjenjena na Grcku bit osnova za slicne situacije u drugim zemljama. I zbog toga, odluke koje se donose ovih dana se vazu svim mogucim kantarima.
Ali sve se ipak vrti u zacaranom krugu.
Da li, i kada (da li ikada?) ce se poceti razmisljati o novom sistemu vrijednosti; tesko da iko moze odgovoriti.
Do tada,  proteci ce mnogo vremena.

No comments:

Post a Comment