Tuesday, January 01, 2019

Ruska salata


Ruska salata u nasim krajevima ide nekako uz Novu godinu. Kao i suvi novogodisnji kolaci, bijele stanglice, cokoladne kuglice, petrogradski kolac, sape... koji se mogu napraviti ranije, onako kako su to radile nase mame, bake... i koji stajanjem postaju jos ukusniji.

Ruska salata se uglavnom pravi pred sam docek Nove godine, da bi bila friska za docek i sutradan, a i prekosutra - ako ostane, sto se rjedje dogadja.

Niko ne pravi Rusku salatu na isti nacin, ali se svi sluze istim osnovnim receptom: nareckano suho meso, nareckani kuhani krompir, nareckana mrkva, nareckani krastavci, nareckana kuhana jaja, majoneza, sok od limuna, malo senfa, soli i bibera po ukusu... Sve njezno  izmijesati, probati i ako je okus kao i onaj od prije godinu dana... pokriti folijom i u frizider ili na balkon alko je temperatura vani oko 0C.

Ne pisem ja sve ovo da bih dao recept, vec da bih se pohvalio kako sam bio i u mladosti, a posebno sada kad sam u penziji,  sam zaduzen za sjeckanje sastojaka salate. Bitno je - na sitno! Jer sto su sastojci sitnije izreckani majoneza ima sansu da pomiluje svaku stranu nareckanog kvadratica i salata je ukusnija! A i ljepsa je za pogledati.

Primijetio sam da se u svijetu Ruska salata, kako je mi zovemo, uglavnom zove Francuska. Kod nas se Francuska salata slicno pravi - ali bez mesa. Slicno ali razlicito! Mi je tako zovemo jer su recept za ovu salatu u nase krajeve donijeli Rusi bjezeci iz Rusije od Oktobarske revolucije. (Pitam se, sta li ce nam ostaviti ovi novi ruski oligarhi koji kupuju, pa "kupuju" po nasim krajevima?!)
Zanimljivo je da u Rusiji, po nama, Rusku salatu ne zovu kako je mi zovemo, vec Olivier, po moskovskom kuvaru, belgijskog porijekla, Lusijenu Olivieru, koji je ovu salatu prvi put napravio sredinom 19. stoljeca u cuvenom moskovskom restoranu tog doba - Ermitaz. Ovdje u Kanadi sam dobio potvrdu da Rusi, ovu salatu ne svojataju i da se cude kad im kazemo da je mi zovemo po majcici Rusiji.

Nakon pada berlinskog zida, i svih promjena koje su se nakon toga desile u svijetu, Ruska salata se, kazu, rjedje jede u Ukrajini, a u Hrvatskoj se, opet kazu, obavezno zove Francuska.

Tako ti je to kad se politika umijesa i u kulinarstvo!

No comments:

Post a Comment