Saturday, May 28, 2016

BARACK OBAMA: „Neću se izviniti za atomsku bombu u Hirošimi“

Amerika se mora mijenjati! 
Vodeca sila na svijetu je, u ime mira, pocinila neoprostive zlocine. Njenim vojnicima i komandantima ne moze suditi medjunarodni sud za ratne zlocine. Naravno, da se u ratnim uslovima donose drugacije odluke nego li u mirnim. Hiljade nevinih izgubili su zivot da bi sluzili kao primjer i prijetnja svim drugima kakva ih drakonska kazna moze stici ako se ne predaju.  
Sada, toliko decenija nakon tog zlocina kojim je Drugi svjetski rat zavrsen, oprost je najmanje sto bi covjek - predsjednik trebao uciniti.
Barak Obama mi je simpatican i drag covjek. 
Predsjednik Barak Obama je samo jedan od predsjednika najvece sile na svijetu koja je cinila i cini neoprostive zlocine pod izgovorom da ih cini zbog mira!?
Njegova posjeta Hirosimi bila je prilika i za SAD da se izinu zbog zlocina nad nevinima i time stvare uslova za trajni i iskreni mir.
Obama je, posjetom Hirosimi, svoju istorijsku priliku samo djelimicno iskoristio!

****************

Predsjednik SAD Barak Obama položio je vijenac na mjestu prvog atomskog napada u istoriji, što je simboličan gest za koji se Tokio i Vašington nadaju da će učvrstiti njihovo savezništvo i podstaći inicijativu za odbacivanje nuklearnog oružja.
Posjeta Obame smatra se istorijskom jer je on prvi aktuelni predsjednik SAD koji je posjetio Hirošimu nakon što je njegova zemlja u Drugom svjetskom ratu bacila atomsku bombu na taj grad. Obama i japanski premiješ Šinzo Abe zajedno su ušli u memorijalni centar i stali pred "Vječni plamen".
"Ovo je prilika da odamo počast svima koji su izgubili život u Drugom svjetskom ratu i prilika da potvrdimo našu posvećenost miru i bezbjednosti u svijetu u kojem nisu potrebne nuklearne bombe", rekao je Obama, a potom dodao: "Spoznali smo ratne strahote. Hajde da sada, zajedno, nađemo hrabrosti da širimo mir i stremimo ka svijetu bez nuklearnog oružja". 
Predsjednik SAD je istakao  je njegova posjeta Hirošimi dokaz da se čak i najveće i najbolnije razlike i podjele mogu prevazići. 
On je ranije rekao da se neće izviniti zbog bacanja atomske bombe, ali da će odati počast svim žrtvama u Drugom svjetskom ratu. 
Oko 145.000 ljudi poginulu je 6. avgusta 1945. godine kada je bačena atomska bomba na Hirošimu, prva u istoriji. Dva dana kasnije na Nagasaki je bačena druga atomska bomba, koja je odnijela još 74.000 ljudska života. Većina Amerikanaca vjeruje da su ovi napadi bili neohodni da bi se okončao rat i spasli životi.

(Nezavisne novine)

No comments:

Post a Comment