Danas o Fudbalskom klubu Borac.
************************
Tekst i ilustracije:
REUF JAKUPOVIĆ,
Banjalučanin, bivši
fudbaler i rukometaš
(ecko@graposi.se)
Trenutak koji se pamti: fudbaleri Borca s peharom pobjednika jugoslavenskog kupa
Najveći uspjeh Borca je pobjeda u finalu Kupa Maršala Tita, kako se tada nazivalo ovo popularno takmičenje. Bilo je to 11. maja 1988. godine. Borac, tada drugoligaš, na Stadionu JNA u Beogradu ostavio je ”praznih šaka” čuvenu beogradsku Crvenu Zvezdu - pehar voljenog Tita podigao je Damir Špica, kapiten Borca. A kakav je tim tada imala Crvena Zvezda najbolje ilustruje podatak da je nedugo nakon toga postala i prvak Evrope. Ostaće upamćeno da je Borac jedini drugoligaš koji je postao pobjednik ovog prestižnog takmičenja. Upamćen će ostati i stih koji je u Banjoj Luci nastao odmah nakon pobjede: ”U Beogradu procvjetala bijela lala, uzeli smo Kup Maršala”. U uspjeh ovog kluba može se ubrojati još jedno finale u ovom istom takmičenju, ali se te 1974. godine sreća osmjehnula Borčevom protivniku, splitskom Hajduku.
Skoro u svim generacijama Borac je imao fudbalere za koje su se otimali drugi jugoslovenski klubovi, čak i čuvena ”velika četvorka”: Crvena Zvezda, Partizan, Dinamo i Hajduk. Prema
nepodijeljenom mišljenju, najbolji fudbaler u Borčevoj istoriji je Tomislav Knez (o njemu će biti riječi nešto kasnije). Knezu rame uz rame su još dvije Borčeve zvijezde: ”nebeski skakač”, Husnija Hune Fazlić i ”fudbaler s obadvije noge”, Abid Bida Kovačević.
Kada je Fazlić u skoku, golmanu na pomažu ni uzdignute ruke
Kovačevic se od "jagnjeta" preobrazi u "zvijer", ali samo na igralištu
Dok je glavno ”oružje” Fazlića bila glava, za Kovačevića je to bila noga. I to ne jedna, nego obje. Čak je i jedanaesterac moga šutirati bilo desnom bilo lijevom nogom. A bio je dobar šuter, posebno kod izvođenja slobodnih udaraca. Bio je i dobar dribler, a centaršutevi su mu bili veoma precizni - kao da ih je rukom izvodio legendarni rukometni golman Abas Arslanagić, velemajstor u bacanju lopte u kontru. Možda je ponajbolje, a tako sažeto, ovog plavokosog momka opisao Miroslav Ćiro Blažević: ”Bio je zvjer na terenu, a jagnje van njega”. Potpuno nezasluženo, dres s državnim grbom ”zaobilazio” je ovog velikog igrača. Samo mu se dva puta posrećilo da taj dres obuće.
Ne bi bilo korektno da se ovdje ne pomene da je i nedavno preminuli Velimir Sombolac, dobitnik zlatne olimpijske medalje 1960. godine u Rimu, takođe izdanak banjolučke fudbalske škole. Ipak, on je postao slavan tek po dolasku u beogradski Partizan, gdje je uz Šoškića i Jusufija dugi niz godina bio posljednja prepreka protivničkim napadačima, kako u klupskim tako i u reprezentativnim nastupima.
Mulaomerović je uvijek raspoložen za ples
U svojoj dugoj istoriji Borac je na čelu uvijek imao ljude koji su znalački vodili ovaj klub. Mnogi i dan-danas kažu da je prvi među jednakima Banjolučanin Mesud Mulaomerović, nekada fudbaler Naprijeda. On je dugogodišnji predsjednik Borca, a bio je i član Fudbalskog saveza Jugoslavije i predsjednik Fudbalskog saveza BiH. Ovaj još uvijek živahni osamdestjednogodišnjak danas živi u Švedskoj.
(Nastavice se)
No comments:
Post a Comment